Změny ve vyhlášce 79/2013 Sb.

05.01.2023

Vážení kolegové,

Nový rok odstartovala kromě jiného i legislativní změna vyhlášky 79/2013 Sb. Ze začátku se zdálo, že půjde o významnou změnu v poskytování pracovně-lékařských služeb. Ovšem po detailnějším prostudování změn, je patrné, že se žádná revoluce nekoná. Zpracovali jsme pro vás porovnání změn starého a nového změní vyhlášky. V druhém dokumentu najdete výčet "nejvýraznějších změn" a náš komentář/vysvětlení některých bodů. Do výčtu se dostaly hlavně změny, které jsme vyhodnotili jako nejdůležitější. Je naší povinností vyvrátit mýtus, který společností koluje a to ten, že nový předpis ruší vstupní zdravotní prohlídky u některých kategorií práce. Nikoliv - ve vstupních prohlídkách neproběhla žádná změna a jsou stále v plné platnosti. Ano v návrhu změn byla zmínka o zrušení těchto pracovně-lékařských prohlídek. Ovšem tyto změny "naštěstí" nebyly přijaty. 

V rámci naší osvětové a vzdělávací činnosti připravujeme podrobný rozbor všech důležitých změn. Oslovili jsme několik předních odborníků na toto téma, aby se s námi podělili o své poznatky k nové právní úpravě. Výsledky brzy zveřejníme.

Na závěr bychom chtěli podoktnout, že § 103 odst. 1 písm. a) zákona č. 262/2006 Sb. je nadále platný. Promyslete tedy vše podstatné před implementací některých změn.

Jak na změny nahlížíte vy? Zanechte nám Váš názor či otázku na danou problematiku níže v komentářích. Vaše dotazy budeme konzultovat s odborníky a přineseme odpovědi.